Radi by sme poďakovali všetkým občanom, ktorí na júnovej akcii „Jánske ohne“ prispeli finančnou sumou na zakúpenie AED defibrilátora. Na tejto akcii sa vyzbierala suma 750,00 eur, za čo všetkým úprimne ďakujeme. Ďalšia vďaka patrí individuálnym darcom, ktorí v značných sumách prispeli finančnými darmi a podarilo sa vyzbierať konečnú sumu vo výške 1500,00 eur.
Koncom mesiaca september bol zakúpený AED defibrilátor, ktorý je umiestnený na budove obecného úradu a prístupný všetkým 24 hodín denne.
No a prejdime k časti, ktorú si prajeme aby nikto z Vás nikdy nepotreboval. Ale keby náhodou…čo treba robiť ak v našom okolí dôjde k srdcovému zlyhaniu?
- Povieme to my a povie to aj AED hneď ako ho otvoríte:
- – Zachovajte pokoj! Áno, iste sa to ľahko napíše, ale v danej situácii to nie je úplne jednoduché vykonať. Netreba ale zabudnúť, ak ide o život, musí si záchranca vždy uvedomiť že na prvom mieste je on, to znamená, že musí byť kľudný, rozvážny a opatrný. Ak by si totiž ublížil on, tak zrazu sa zo záchrancu stáva zachraňovaný a to tomu postihnutému naozaj nijak nepomôže – naopak situáciu značne skomplikuje.
- – Je potrebné telefonátom na číslo 112 alebo 155 privolať pomoc. Treba si uvedomiť, že použitie AED je v kategórii laickej pomoci – to jest počíta sa s tým, že na miesto sa dostaví aj odborná pomoc. Presne túto informáciu vám povie aj AED hneď po výzve na zachovanie kľudu.
- – V ideálnom stave sa po AED vyberie druhá osoba už počas toho ako prvý záchranca privoláva pomoc telefónom. AED je uložený tak, aby bol dobre dostupný všetkými druhmi dopravy. Skrinku v ktorej je umiestnený otvoríme, neberieme ohľad na prípadný zvuk alarmu alebo rozsvietenie svetiel (prístroj je kvôli vandalom 24h denne strážený). V skrinke sa nachádza samotný AED v uzatvorenom stave a balíček pomocného materiálu. Obe veci vezmeme a BEZPEČNE sa vrátime k postihnutému.
- – Postihnutého uložíme na chrbát a odstránime mu vrchnú časť oblečenia. Za týmto účelom máme v balíku pomocného materiálu kvalitné nožnice, ktoré nám s tým pomôžu. Rovnako, ak ide o neznámeho človeka, v balíku sa nachádzajú ochranné rukavice – aby si záchranca mohol chrániť svoje zdravie – ktoré ako sme písali, je aj v takejto situácii na prvom mieste.
- – Prístroj otvoríme, pričom hneď sa spustí hlasová navigácia. V jeho hornom kryte sú uložené elektródy v plastovom obale na ktorom je nakreslená silueta človeka s oranžovo vyznačenými miestami nalepenia elektród. Skontrolujeme, či postihnutý nie je na označených miestach nadmerne ochlpený – pretože chĺpky by zabránili kvalitnému kontaktu elektród. Ak vznikne potreba chĺpky odstrániť, v balíčku pomocného materiálu sa nachádzajú pre tento účel dva jednorazové holiace strojčeky.
- – Elektródy vyberieme z vrchného krytu a prepravný obal roztrhneme po naznačenej línii. Dostane do rúk plastovú podložku s otvorom na dobré uchopenie rukou. Naznačeným spôsobom od označeného rohu odlepíme každú elektródu a bez ohľadu na poradie nalepíme na vyznačené miesta na hrudi pacienta.
- Týmto sme spravili všetko pre to, aby sme postihnutému pomohli. Stačí len ďalej počúvať hlasovú navigáciu a robiť len to, na čo nás prístroj vyzve. AED si hneď po nalepení druhej elektródy začne vykonávať potrebné merania, urobí analýzu EKG, určí približnú hmotnosť pacienta a na základe získaných údajov rozhodne čo ďalej. Aká situácie môže nastať? Môže sa stať, že prístroj zachytí pulz normálneho tvaru a usúdi, že zásah nie je potrebný – bodaj by to tak vždy skončilo.
- Môže sa stať, že prístroj usúdi, že je potrebná masáž srdca – takže vás hlasovou navigáciou k tomu vyzve a bude vám pomáhať zvukom určujúcim správny rytmus. Alebo teda prístroj dôjde k záveru, že výboj je nevyhnutne potrebný. V tom okamihu vás hlasová navigácia vyzve ustúpiť od postihnutého – čo treba bez meškania vykonať, nesmiete sa ho po tejto výzve nijak dotýkať. Prístroj potom vykoná nabitie na vypočítanú hodnotu a aplikuje samotný výboj. Po každom výboji vykoná merania, prípadné korekcie nastavenia a ak je to potrebné – aplikuje upravený výboj opäť. My do jeho práce nijak nezasahujeme.
- – Ak bude zásah AED úspešný zásadne prístroj neodpájame, ani nezatvárame. Treba si uvedomiť, že naďalej beží záznam všetkých hodnôt – čo môže potom pomôcť lekárovi, ale zároveň prístroj aj „stráži“ či je všetko OK. Ak by opäť došlo k zástave, tak už bez nášho pričinenia začne opäť pracovať a robiť všetko pre záchranu života. Jeho odstránenie vykoná až profesionálny záchranár, potom ako si pacienta preberú do opatery.
- A aby sme mali informáciu komplet, čo ak by náhodou postihnutým bolo dieťa do cca 8 roku života? Všetko funguje rovnako, len prístroj AED prepneme tlačidlom na detský režim. Ostatné body zostávajú rovnaké.
No a čo potom? Pevne veríme, že sa záchrana vydarila a postihnutý je v starostlivosti lekárov. Po tom ako si vydýchneme a spracujem emócie, je potrebné čím skôr informovať obecný úrad, alebo priamo starostu obce na čísle +421 905 402 817. Nič z použitého materiálu hneď nelikvidujeme, počkáme na príchod niekoho z obecného úradu alebo postupujeme podľa telefonických inštrukcií. Po každom použití bude preškolenými pracovníkmi vykonané uloženie údajov zo záchrannej akcie na počítač OU, kde si ho bude možné v súlade s pravidlami GDPR vyžiadať na ďalšie použitie. Rovnako bude vykonaná kontrola prístroja, jeho prípadný jednoduchý servis – na ktorý sme preškolený a doplnenie pomocného materiálu. Ak to stav zariadenia dovolí, do pár hodín bude nazad na svojom mieste a pripravené opäť pomôcť.
No a čo dodať na záver? Hádam informácie z tohto článku nebudeme nikdy reálne potrebovať.
Viac informácií o použití prístroja AED nájdete v inštruktážnom videu: Ako použiť AED defibrilátor CardioAid-1 – inštruktážne video – YouTube